NÉPI IPARMŰVÉSZETI GYŰJTEMÉNY
6000 Kecskemét, Serfőző utca 19.
+36 76 327 203
Kecskeméti Katona József Múzeum Népi Iparművészeti Gyűjtemény
A Kecskeméti Katona József Múzeum Népi Iparművészeti Gyűjteményének 2025. március 29-ig megtekinthető időszaki kiállításához kapcsolódó szakmai nap során a látogatók tudományos és ismeretterjesztő előadásokat hallgathatnak meg. Előtérbe kerül a kékfestő mesterség története, a kékfestés technikai háttere, alkalmazott mintakincse, a szakma mesterei, valamint egykori és aktív műhelyei. A kékfestés országos vetületű szakmai bemutatását követően egy élményszerű ismeretterjesztő előadás során a kékfestés nemzetközi párhuzamaira is fény derül. Továbbá mesterség bemutató a látogatók betekintést nyerhetnek a szakmai gyakorlatba.
Közreműködők: Bakos Zoltán, Martonné Csom Adél, Dr. Méri Edina, Nagy Mari, Pappné Miskó Anikó, Sárdi János, Tajti Erzsébet, Vidák István
9:00 – Érkezés, regisztráció
9:30 – 11:15
– Vendégek köszöntése, a „Megfestelek égszínkékre…” – kékfestő mesterség Bács-Kiskun vármegyében című időszaki kiállítás bemutatása
– Sárdi János: A magyarországi kékfestészet helyzete az UNESCO Szellemi és Kulturális Örökség Reprezentatív Listájára kerülésének tükrében (Nagynyárád)
– Dr. Méri Edina: A magyarországi kékfestés szellemi kulturális öröksége, különös tekintettel Bács-Kiskun vármegyére (Pápa)
– Martonné Csom Adél: A kékfestés múzeumpedagógiai megközelítése (Pápa)
– Beszélgetés
11:30 – 12:45
– Pappné Miskó Anikó, Tajti Erzsébet: A kécskei Kovács kékfestő család munkássága és hatásuk Tiszakécskére (Tiszakécske)
– Bakos Zoltán: A bácsalmási kékfestő műhely története – előadás, valamint mesterségbemutató (Bácsalmás)
– Beszélgetés
12:45 – 13:15 – Ebédszünet
13:15 – 14:30
Nagy Mari: Adzsrak – Többszínű dúcnyomás a Kács-félszigeten – úti beszámoló (Kecskemét)
Vidák István: Yazmacsik – Többszínű dúcnyomás Bulgáriában és Törökországban – úti beszámoló (Kecskemét)
Beszélgetés, zárszó
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Regisztrációs link: https://form.jotform.com/250554064960356
Kecskeméti Katona József Múzeum Népi Iparművészeti Gyűjtemény
A magyar népművészetben a virágábrázolás igen változatos, sokféle virágmotívum tűnik fel különféle tárgyakon.
A faragásokon, a hímzéseken, a szőtteseken és kerámiákon egyaránt találunk stilizált virágmintákat, legismertebb a tulipán, a rozmaring és a rózsa, de megjelenik a szegfű és a liliom is, valamint különböző indák, levelek és bimbók is feltűnhetnek. Ezt a kialakított mintakincset fedezzük fel a tárlatvezetés során, a múzeumot virágábrázolásokat keresve járjuk végig.
Megismerkedünk az egyes motívumok szimbolikájával is.
A tárlatvezetést követően kézműves műhelyünkben nemeztulipán készítésére nyílik lehetőség. Minden korosztály érdeklődésére számítunk.
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Jelentkezési űrlap: https://form.jotform.com/250272830427352