HÍRÖS AGÓRA KULTURÁLIS KÖZPONT
6000 Kecskemét, Deák Ferenc tér 1.
(06 76) 503 880
HA Kulturális Központ
Tavaszi Fesztivál megnyitó
A Hírös Agóra ünnepi eseménysorozatának második kiemelkedő programeleméhez érkezünk hamarosan.
Gondolatok Csarnoka a Hírös Agóra aulájában
Megnyitja: Bárdos Ferenc a Hírös Agóra elődjének, az Erdei Ferenc Művelődési Központnak volt igazgatója, a Kecskemét Kultúrájáért
Alapítvány elnöke, a Kulturális Központok Országos Szövetségének korábbi elnöke
Megnyitó beszédet mond: Csík János a Kossuth-díjas Csík zenekar alapítója
Köszöntőt mond: Barta Dóra Harangozó Gyula-díjas táncművész, rendező-koreográfus, érdemes művész, a Hírös Agóra ügyvezető igazgatója
Az intézmény idén ünnepli fennállásának 50. évfor-dulóját, méltó megemlé kezés képpen egy egész éven át tartó, változatos programsorozattal gazdagítjuk a jubileumi évet. Fél évszázados múltunk során megannyi találkozásnak, emberi és lelki kapcsolódásnak, művészeti értékek bemutatásának, közösségek létrejöttének adott otthont a Hírös Agóra épülete. Történelmünk, múltunk a hagyományokra és a kulturális értékekre épül, küldetésünk a mai kor szellemében, a város közművelődési életének szolgálata, modern köntösben a művészetek, a művelődés felkarolása, reprezentálása, ezek által a közösségépítés, értékőrzés és innovatív értékteremtés.
Az 50 év találkozásának, élményeinek, gondolatainak vizuális látványként is élményt adó bemutatása a Gondolatok Csarnoka. Vajon hogyan vélekednek a kultúráról Kecskemét neves szülöttei? Milyen gondolatokat, érzéseket hordoznak az Agóráról városunk ismert személyiségei? Kodály Zoltán, Katona József, M. Bodon Pál, Kálmán Lajos egyetemes, örökérvényű gondolatai jelentik múltunkat, tradícióinkat. Szellemi örökségünk tovább él és virágzik az elmúlt évtizedek kecskeméti kulturális életének jeles képviselői által megidézett emlékek tükrében. A Gondolatok Csarnoka idézetek tárháza, amely a HA50 programsorozat ünnepi hangulatú, ám ugyanakkor inspiratív tárlatként szeretettel vár mindenkit március 14-től a Hírös Agóra aulájában.
EGYÜTT – ÚJRA
A belépés ingyenes.
Látogatható: a Hírös Agóra nyitvatartási idejében.
HA Kulturális Központ
„Nagy munkát vállal az magára,
Ki most kezébe lantot vesz.” / Petőfi /
Megnyitó: március 14., péntek 17.00
A kiállítást megnyitja: Verebes György, Munkácsy-díjas festőművész
Köszöntőt mond: Bán János, Kecskemét Megyei Jogú Város alpolgármestere
Közreműködik: Hegedűs Zoltán, színművész, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház tagja
A Kecskeméti Képzőművészek Közössége kiállítása a hagyományoknak megfelelően ezúttal is a Tavaszi Fesztivál nyitó eseménye lesz.
Az alkotók egyéni művészeti programjuk legfrissebb alkotásaiból válogatva mutathatják be folyton megújuló alkotói útjuk legfrissebb műveit, melyet ezúttal is a megyében élő művészek meghívásával teszünk nyitottabbá, nagyobb léptékűvé. Látogatóink így a vármegye kortárs képzőművészetének aktuális helyzetéről kaphatnak hiteles információt, hogy a művészek hogyan reflektálnak, reflektálnak-e a kor zaklatott, ellentmondásos megnyilvánulásaira, vagy saját belső világukra építkezve tesznek tanúságot hitről, reményről? Egyáltalán mit jelent ma az alkotó ember felelőssége?
A belépés ingyenes.
Látogatható: április 6-ig 10.00-18.00 óra között
A Tavaszi Tárlat lapozható katalógusa ide kattintva található!
HA Kulturális Központ
! ELMARAD !
KÖZLEMÉNY – Úton: Kecskemét 2025.03.20.
Új időpont: június 10.
Kedves Közönség!
Fájó szívvel szeretném tájékoztatni Önöket, hogy a Kecskeméten március 20-ra meghirdetett Úton című előadásomat betegségem miatt kénytelen vagyok elhalasztani.
Egy akut egészségügyi probléma jelentkezett nálam, mely a hangomat is érinti. Orvosom ma néhány napos kényszerpihenőt írt elő számomra.
Ezt először nem akartam elfogadni, és elkezdtem azon gondolkodni, hogyan tudnám mégis megtartani a csütörtöki előadást. Viszont be kellett látnom, hogy ez nem lehetséges az alábbiak miatt: Az Úton című előadást úgy építettem fel, hogy abban viszonylag gyorsan követik egymást a komoly vokális igénybevételt jelentő dalok. Az előadás dalsorrendje a dramaturgia miatt kötött, nem tudom azokat átvariálni egy hangilag kevésbé megterhelő verzióra. Akik ismernek, tudják rólam, hogy szakmailag mindig a maximumra törekszem, így a kecskeméti közönséget is a lehető legmagasabb színvonalú előadással szeretném megtisztelni.
Mivel jelen egészségi állapotomban legnagyobb sajnálatomra ezt nem tudom biztosítani, így hosszas mérlegelés után arra jutottam, hogy nincs más megoldás, mint az előadás elhalasztása egy későbbi időpontra.
Nagyon köszönöm, hogy ilyen sokan jegyet váltottak az előadásra, rendkívül megtisztelő az a bizalom, amelyet szülővárosom közönsége számomra megszavazott. Ezért semmi esetre sem szerettem volna lemondani az előadást. Szerencsére a Hírös Agóra konstruktívan felajánlott egy újabb időpontot, melyet ezúton is köszönök. Így az Úton előadást június 10-én tartjuk meg.
Bízom benne, hogy Önök az új időpontban is velem tartanak!
A megvásárolt jegyek természetesen júniusra is érvényesek. Amennyiben kérdésük vagy kérésük merül fel, kérem hogy az utonkecskemet@gmail.com címre írjanak!
Köszönöm a megértésüket, és őszintén sajnálom, hogy nem tudunk most csütörtökön találkozni!
Júniusban bepótoljuk!
Sándor Péter
„Egy történetnek nincs se kezdete, se vége…”
Sándor Péter, a Budapesti Operettszínház színművésze, akit a nagyközönség a Csináljuk a fesztivált! című műsorból is ismer, 2024 októberében mutatta be „Úton” címmel saját, önéletrajzi ihletésű zenés darabját.
A Tavaszi Fesztivál keretében Péter márciusban szülővárosába, Kecskemétre látogat, hogy a helyi közönség is megismerhesse a sok szálon Kecskeméthez kötődő élettörténetét.
Az előadás a gyermekkorától a közelmúltig mutatja be Sándor Péter színművésszé válását és az azt kísérő személyiségfejlődését végtelenül emberközeli, őszinte, hol szívfacsaró, hol rendkívül szellemes, de mindvégig töretlenül szórakoztató stílusban. Az „önéletrajzot” az életútját végig kísérő, jól ismert musical dalok színesítik, melyek Kovács Adrián zeneszerző, karmester zongorakíséretével csendülnek fel Péter páratlan hangján.
Jegyár: 7.900 Ft
HA Kulturális Központ
Motívumaim és anyagaim adottak.
Egy edény, egy csésze és olajfesték, lenvászon, terpentin, rézkarclemez, vagy éppen egy darab szénrúd. Ezek találkoznak bennem, félúton. És az apró elmozdulásokból épülnek a hely csendjei.
A kiállítást megnyitja: Képiró Ágnes, a Damjanich János Múzeum művészettörténésze
Megnyitó: Hírös Agóra, Kamaraterem március 21., péntek 17.00
Megtekinthető: április 8-ig 9.00 és 18.00 óra között a Hírös Agóra nyitvatartási idejében
Támogató: Nemzeti Kulturális Alap
HA Kulturális Központ
A Bohém Ragtime Jazz Band koncertje
A Bohém Ragtime Jazz Band legelső nyilvános fellépésére a Hírös Agóra (akkor még Erdei Ferenc Megyei Művelődési Központ) színpadán került sor 1985. március 8-án. A 40 év alatt Európa és Észak-Amerika legnagyobb fesztiváljain sikert arató Prima-díjas kecskeméti zenekar most ugyanazon a színpadon áll ismét közönség elé, hogy méltó módon emlékezzen meg az elmúlt négy évtizedről, s válogasson a zenekar eddig megjelent 29 albumának anyagából. A jubileumi esten a boldog békeidők legnépszerűbb amerikai jazz-számai mellett a leghuncutabb szövegű régi magyar slágerek is egészen biztosan helyet kapnak.
Tagok: Bolba Éva – ének, Lebanov József – trombita, Berkó Domonkos – klarinét, altszaxofon, Bera Zsolt – harsona, Ittzés Tamás – zongora, hegedű, ének, Hegedüs Csaba – bendzsó, gitár, Török József – tuba, nagybőgő, Gulyás-Szabó Krisztián – dob
Belépőjegy: 5.500 Ft
Támogatok: Nemzeti Kulturális Alap
HA Kulturális Központ
Szabó Magda Abigél című műve megjelenése óta kiapadhatatlanul az érdeklődés középpontjában áll, legyen szó a sokadik kiadását megélő regényről, az abból készült-, évről-évre ismét levetített tv-filmsorozatról, vagy akár a mű musical változatáról.
FŐBB SZEREPEKBEN: Kuncz Feri: Sándor Péter, Horn Mici: Varga Izabella, Kőnig: Hujber Ferenc, Vitay Tábornok: Szőke Zoltán, Vitay Georgina: Pásztor Virág
Az írónő örökzöld története mára már kulturális identitásunk részét képező alkotás, amely minden generáció számára a mai napig meghatározó érvényű jelentőséggel bír.
Szövegkönyv: Bánfalvy Ági, Barnóczky Ákos, Horváth Csaba, Oliver W. Horwath
Rendező: Horváth Csaba
Producer: Bánfalvy Ági, HCS
Vitay Georgina: Pásztor Virág
Vitay tábornok: Szőke Zoltán
Kuncz Feri: Sándor Péter
Kőnig: Hujber Ferenc
Zsuzsanna: Bugár Anna, Kondákor Zsófi
Horn Mici: Varga Izabella, Kondákor Zsófi
Torma Gedeon: Harmath Imre
Kalmár: Gombás Ádám
Torma Piroska: Kóródi Dorina
Kiss Mari: György Orsolya
Szabó: Garaj Bernadett
Murai: Stelczer Tímea
Bánki: Gáliczki Nikoletta
Nacák: Kérek Laura
Schőn: Gergály Vivien
Suba: Papp László, Barnóczky Ákos
Pénztáros: Papp László
Katona I.: Steiner Gábor
Katona II.: Hajdu Levente
Társrendező: Barnóczky Ákos
Zeneszerző: Oliver W. Horvath
Koreográfus: Vati Luca
Díszlettervező: Harmati István
Jelmeztervező: Győri Gabriella
Grafikai tervező: Frank Rizzo
Filmbejátszások: Mester Ákos
Rendező asszisztens: Hajdu Levente
Jegyár: 10.990 Ft
HA Kulturális Központ
A Képek és Hősök koncert első felében felcsendülő művek mindegyike rendkívül szuggesztív, ábrázoló jellegű zene. Bartók deklaráltan „Magyar képek”-nek hívott művének három tételében ez nem is szorul további magyarázatra, de Brahms Akadémiai Ünnepi Nyitánya alatt sem nehéz elképzelni a talárba öltözött professzorok, hallgatók méltóságteljes vonulását, ahogy Sibelius harmóniái, hangszínei is megidézik a finnországi Karélia (Karjala) tájainak hangulatát.
A szünet után Beethoven mesterműve hasonló szuggesztivitással ábrázol, de ezúttal nem táj vagy érzelem, hanem egy fogalom: a Hős, a hősiesség van a mű középpontjában. Eredeti szándéka szerint Beethoven Bonaparte Napóleonnak ajánlotta a művet, tehát tulajdonképpen itt akár egy portréról is beszélhetnénk. Viszont amikor Napóleon császárrá koronáztatta magát, a zeneszerző csalódottságában eltépte a kézirat címlapját, és egyszerűen ráírta: Sinfonia Eroica, ezáltal általános érvényű manifesztációja lett a darab a hősiességnek, megjelenítve annak küzdelmes, drámai, boldog és dicsőséges oldalait egyaránt.
Karmester: Hollókői Huba
Műsor:
Brahms: Akadémiai Ünnepi Nyitány Op. 80
Bartók: Magyar képek: Este a székelyeknél, Medvetánc, Ürögi kanásztánc
Sibelius: Karélia-szvit Op. 11
szünet
Beethoven: 3. Esz-dúr „Eroica” Szimfónia
Normál jegyár: 6.900 Ft
Kecskemét Kártyával rendelkezőknek 10%, nyugíjasoknak 20% kedvezményt biztosítunk
Diákjegy: 1.500 Ft
HA Kulturális Központ
2 felvonásos
„A szűk völgyekben, a világ nyüzsgésétől távol élő erdélyi emberek, még szoros egységben léteznek a természettel. A dombhajlatokban, völgyekben meghúzódó falvak között fatemplom tornya szökik a magasba, vásárok viselik magukon évszázadok kincseit és összehordott maradványain magyarral, cigánnyal, románnal együtt táncolva élvezi az életet megmutatva az erdélyi paraszti zsenialitás máig létező nyomait…”
Rendező: Böde István Gábor
Rendező asszisztens: Böde-Harkai Csilla
Művészeti vezető: Lukács László
Zene: Inoka Győző és barátai
Támogatók: Kulturális és Innovációs Minisztérium, Csoóri Sándor Alap, Fornetti Kft., Kócs Ház Bau Kft.
Jegyár: 4.900 Ft
HA Kulturális Központ
Az erő és a test virtuozitása, a modern tánc és az újcirkusz stílusirányzata párosul a Mutatvány című produkcióban. Lélegzetelállító akrobatika, művészi performansz, mutatványok sora – izgalmas utazás, melyben a páratlan fizikai teljesítmény és az egyedi táncmozdulatok légies csodavilága simul össze harmonikus egységgé.
A Mutatvány a modern tánc szellemisége, a cirkusz és a tánc absztrakciójának ötvöződése. Műfajok találkozása, szabad, innovatív formanyelvi erő, a tánc és a cirkusz világának összeolvadása, lélegzetelállító akrobatikus elemekkel, sokszínű és eredeti formában. A látvány és az érzékiség színes kavalkádját láthatja majd a közönség. Az előadás változatos zeneisége, mely klasszikus és atmoszferikus dallamokat egyaránt magában foglal, még inkább felerősíti a produkció vízió szerűségét.
Táncolják: Nagy Nikolett, Horváth Zita, Varga Lotti, Gömöri Lara, Hoffmann Luca, Weisz Tícia, Rozsovits Johanna, Földesi Milán, Pavleszek László, Szigethy Norbert, Rancz Illés, Szatmári Márk, Divinec Márk, Gáspár Sámuel
Rendező-koreográfus: Barta Dóra
Belépődíj: 7.500 Ft